SEYAHAT ACENTALARININ BİLET DEPARTMANINA YÖNELİK UÇAK BİLETİ SATIŞ PERSONELİ YETİŞTİRME VE İSTİHDAM PROGRAMI HAKKINDA DUYURU

 

DUYURU

SEYAHAT ACENTALARININ BİLET DEPARTMANINA YÖNELİK
UÇAK BİLETİ SATIŞ PERSONELİ YETİŞTİRME VE İSTİHDAM PROGRAMI

(AMADEUS 3-7 Haziran 2024)

 

 1. Seyahat acentalarının bilet departmanlarında yaşanan personel ihtiyacı nedeniyle TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanlığı, Amadeus ve TÜRSAB Akademi iş birliği ile TÜRSAB Akademi çatısı altında sektöre nitelikli personel kazandırmaya yönelik 3-7 Haziran tarihleri arasında “Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı” düzenlenecektir.
 2. Amadeus iş birliği ile gerçekleştirilecek olan programa rezervasyon ve biletleme alanında uzmanlaşmak isteyen, turizm mezunu önlisans ve tüm lisans ve yüksek lisans mezunları başvurabilecektir.
 3. Eğitimler İstanbul TÜRSAB Genel Merkez Binası’nda yüz yüze yapılacaktır.
 4. Eğitim sonunda seyahat danışmanı personel ihtiyacı olan, (merkez veya şube ofisleri ile İstanbul’da faaliyet gösteren) seyahat acentalarıyla eğitim programını başarıyla tamamlamış adayların istihdam edilebilmesi için görüşme imkânı sağlanacaktır.
 5. Başvuruların online olarak alınacağı programa katılabilmek için gerekli şartlardan bazıları şu şekildedir:
  • • Turizm alanında önlisans ya da herhangi bir alanda lisans ya da yüksek lisans mezunu olmak,
  • • Aktif olarak çalışmıyor ya da örgün eğitime devam etmiyor olmak,
  • • Herhangi bir seyahat acentasında çalışmıyor olmak,
  • • Amadeus Rezervasyon ve Biletleme sertifikasına daha önceden sahip olmamak,
  • • 25 yaşını aşmamış olmak,
  • • Erkek adaylar için askerliğini yapmış ya da en az iki yıl süreyle tecil ettirmiş olmak,
  • • En az B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak,
  • • Temel Bilgisayar kullanım becerisi ve bilgisine sahip olmak.
 6. Programa katılım başvuruları 26 Nisan 2024 tarihinde online olarak yapılmaya başlanacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Bu programın amacı sektöre yeni uzman personel kazandırılmasına yönelik olduğundan mevcut acente çalışanlarının başvuruları kabul edilmeyecek olup, acente çalışanlarının Amadeus’un kendi bünyesinde acenteler için planladığı eğitim programlarına katılım için Amadeus ekipleri ile iletişime geçebilirler.

 

PROGRAMIN DETAYLARI

 1. Katılımcılar TÜRSAB Akademi sayfasında bulunan başvuru ekranından Amadeus GDS programının eğitimine başvuru yapmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/
 2. Eğitim için 12 kişilik sınıf kontenjanı bulunmakta olup, online başvurusunu yapan ve kriterlere uygun olan adaylar ile iletişime geçilerek, online ön görüşmenin ardından program şartlarını kabul eden adaylar ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilecektir. Yüz yüze mülakata katılan adaylar içerisinden uygun görülen 12 aday eğitime davet edilecektir.
 3. Eğitim grubu oluşturulduktan sonra adaylara eğitim yeri, tarihi ve saati bildirilecektir.
 4. Belirlenen tarihlerde katılımcılar TURSAB eğitim sınıfında hazır bulunarak turizm ve havacılık sektör bilgilerini içeren ön bilgilendirme sonrası bilgisayar uygulamalı olarak Amadeus Temel ve İleri Düzey Eğitimi’ne katılacaklardır.
 5. İleri Düzey Eğitimi’nin sonunda sertifika alınabilmesi için sınav gerçekleştirilecek olup, bu sınavdan en az 80 ve üzeri puan alan katılımcılar başarılı olarak kabul edilecek ve bir acentada istihdam edilmek için görüşmeler yapmaya hak kazanacaktır.
 6. Sertifikalar Amadeus tarafından ayrıca e-posta aracılığı ile katılımcılarla paylaşılacaktır.
 7. Eğitimin sonunda katılımcılar TÜRSAB Akademi ve Amadeus’un iş birliği ile seyahat acentalarında pratik işleyişi deneyimlemek adına belirli bir süre (2-4 hafta gibi) oryantasyon yapmak adına misafir edilecektir.
 8. Katılımcıların eşleşmiş olduğu acenta bilgisi TÜRSAB Akademi tarafından kendilerine eğitim sonunda bildirilecektir.
 9. Gerçekten bir mücbir sebep olmadıkça eğitim alarak eşleştirilen acentede yapılacak olan oryantasyon eğitimine katılmayan veya sınavı geçmesine rağmen kendisine önerilen acentaların hiçbirinde çalışmaya başlamayan ya da işe başladığı acentede işe başladıktan sonra şahsi sebeplerden kaynaklı nedenlerle 6 aydan önce işten ayrılan katılımcıdan eğitim bedeli olan 20.000 TL + KDV tahsil edilecektir. Tüm Şartları yerine getiren adaylardan eğitim ücreti tahsil edilmeyecektir.
 10. Eğitime katılacağını beyan edip, eğitim katılım belgelerini imzalayan ancak eğitimin başlamasına 2 iş gününden az süre kala katılamayacağını beyan eden adaylardan mücbir bir sebep olmadıkça 5.000 TL+ KDV ceza bedeli tahsil edilecektir.
 11. TÜRSAB eğitim programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 12. Katılımcılar süreçle ilgili her türlü soru için akademi@tursab.org.tr e-posta adresi üzerinden TÜRSAB Akademi ile iletişime geçebilirler.

 

ONLINE BAŞVURU SÜRECİ

 1. Programa başvurmak için https://akademi.tursab.org.tr adresinde bulunan “Amadeus Uçak Bileti Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı Başvurusu” alanı kullanılabilir.
 2. Başvuru yapabilmek için TÜRSAB Akademi web sayfasına üye olunması gerekmektedir. Mevcut üyeliği olan kullanıcılar Giriş Yap kısmından giriş yaparak başvuru yapabilirken henüz üyeliği olmayan kişiler Kayıt Ol kısmından hesap oluşturduktan sonra başvuru ekranına erişebilirler.
 3. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve formu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilirler.
 4. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra adaylar girdikleri bilgiler üzerinden sınıflandırılacak olup eğitim tarih ve yer bilgileri e-posta üzerinden bildirilecektir.